kuchnia indyjska

   Kuchnia indyjska jest idealna na upał. Dlaczego? Właśnie dlatego, że po dobrze doprawionym posiłku człowiek nabiera energii i dzięki temu łatwiej znosi wysoką temperaturę. 
   Najwyżej cenioną umiejętnością kulinarną w Indiach jest łączenie przypraw, które nadają jedzeniu niepowtarzalny smak i aromat. Na bieżąco miele się je lub rozdrabnia w moździerzu. Skład mieszanki przyprawowej, tzw. masali, jest często przekazywaną z pokolenia na pokolenie rodzinną tajemnicą, ale można też kupić na bazarze gotowe kompozycje przeznaczone do konkretnych dań. Generalnie im bardziej na południe, tym ostrzejsza kuchnia. To charakterystyczne dla krajów tropikalnych: pikantne potrawy zmuszają do picia większej ilości płynów, co jednocześnie wspomaga pocenie, obniża temperaturę ciała i przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu, ułatwiając tym samym życie w gorącym klimacie.
   Przyprawy mają też właściwości lecznicze. Dzięki nim indyjska dieta jest lekkostrawna. Wiele tradycyjnych potraw zawiera cebulę i czosnek oraz świeży imbir. Kuchnia indyjska nie może się też obyć bez kminku indyjskiego (nazywany w Europie kminem rzymskim) - to podstawowa przyprawa do curry, ryżu, fasoli; kolendry - nadaje potrawom świeży smak i aromat; chili - to jemu jedzenie zawdzięcza ostry smak. Wśród bogactwa rozmaitych przypraw ważne miejsce zajmuje asafetyda - sproszkowana żywica z drzewa o tej samej nazwie, przypominająca w smaku cebulę. Hindusi chętnie sięgają po cytrynowe w smaku liście kaffiru (indyjska limonka), odświeżające liście curry, nasiona kopru włoskiego, tamaryndę. Przyprawy nadają jedzeniu wyrazisty smak, dlatego w zasadzie nie potrzeba już go solić. 
   Ratunkiem na upał jest jogurt dahi. Powstaje z mleka, które w gorącym klimacie fermentuje niezwykle szybko. Znakomicie smakuje bez żadnych dodatków. Podany ze smażonymi warzywami stanowi lekkie danie obiadowe. 
   Najpopularniejszym indyjskim napojem jest lassi, czyli dahi rozcieńczony zimną wodą, zwykle podawany z kostkami lodu. Przyprawiony bardzo drobną tzw. czarną solą (kalanamak) albo nierafinowanym cukrem z trzciny (jaggery) chłodzi, gasi pragnienie i równoważy smak ostrych przypraw. Mango lassi, czyli jogurt zmiksowany z mango, podaje się na śniadanie. 
   Indyjski jogurt jest nieodłącznym składnikiem wielu lekkich dań m.in. raity - orzeźwiającej sałatki z blanszowanego szpinaku lub świeżego ogórka, stanowiącej obowiązkowy element pełnego indyjskiego posiłku. Bez jogurtu trudno sobie wyobrazić królową indyjskich potraw, czyli biryani. Pokrojonego na małe kawałki kurczaka marynuje się w bulionie z przyprawami i jogurtem, a następnie układa na przemian z lekko podgotowanym ryżem, zalewa marynatą, przykrywa naleśnikiem i zapieka. Słynne są dania tandoori z kurczaka lub innego mięsa, ryb albo owoców morza, zamarynowane w przyprawach i jogurcie, a następnie upieczone w glinianym piecu, zwanym tandoor, od którego pochodzi nazwa potrawy. Na ulicach można zobaczyć popularną wersję takiego pieca, wykonanego z dużej metalowej beczki wylepionej gliną. Potrawy są kruche, soczyste i aromatyczne. 
   Na indyjskich stołach często gości jogurtowy pilaw, doprawiony przyprawami. Dahi jest składnikiem zup, sosów curry, sałatek owocowych i rozmaitych deserów. Wśród nich ważne miejsce zajmuje wykwintny shrikhand z szafranem, kardamonem, płatkami migdałów i pistacjami.
   To właśnie w Indiach narodził się zwyczaj klarowania masła – dobry sposób konserwowania tłuszczu. 
   Hindusi przynajmniej raz dziennie jadają ryż. Doprawiony ziołami, orzechami, rodzynkami, podany z panirem (ser domowej roboty ze słodkiego mleka) albo fasolą i warzywami. Ugotowany w mleku ze słodkimi przyprawami zmienia się w śmietankowy budyń. Najbardziej ceniony jest basmati. Z kolei narodowym specjałem są czapati, czyli cienkie placki ze specjalnej mąki razowej, usmażone na płycie albo suchej patelni, podawane do każdego posiłku. Popularne są czatneje - słodko-kwaśne sosy z owoców, rzadziej warzyw.
   Tradycyjny posiłek składa się z kilku potraw, ustawionych na stole w miseczkach. Nie podaje się sztućców. Czasem funkcje widelca spełnia pieczywo. Do posiłków podaje się herbatę z dodatkiem kardamonu, bergamotki albo płatków jaśminu. Hindusi piją ją z dużą ilością mleka i cukru. Popularne są też mrożone herbaty z owocami oraz mleko z kardamonem podane w szklance. 

Masala Dosa

Komentarze

Popularne posty