masło klarowane (ghee)

   Masło klarowane (ghee) wytwarza się poprzez podgrzanie masła, odparowanie z niego wody i oddzielenie od tłuszczu innych cząstek stałych. Z 1 kg masła o zawartości 82% tłuszczu uzyskuje się około 700 - 800 g masła klarowanego, które jest prawie czystym tłuszczem mlecznym. Dzięki temu nadaje się do smażenia w wysokich temperaturach i może być używane przez osoby uczulone na produkty mleczne.
   W postaci płynnej jest przezroczyste i ma żółtą barwę. Po stężeniu wyglądem przypomina masło, ale ma dużo bardziej intensywny żółty kolor. W smaku zaś przypomina orzech.
   Jego niewątpliwą zaletą jest bardzo długi termin spożycia. Ghee zamknięte w słoiku można przechowywać w temperaturze pokojowej do 9 miesięcy, a w lodówce do 15 miesięcy.
   Masło klarowane wywodzi się z terenów Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. W zależności od regionu jest wytwarzane w inny sposób. Najczęściej jest ono wykorzystywane w Indiach, gdzie określa się je jako "ghee", a wytwarza się je z mleka bawolego albo krowiego i stosuje do niemal każdej potrawy wymagającej obecności tłuszczu. 
   Ghee jest wykorzystywane od tysięcy lat w medycynie ajurwedyjskiej jako środek leczniczy. Ajurweda przypisuje mu wiele właściwości zdrowotnych. Na przykład gotowanie ziół w maśle klarowanym należy do metod leczniczych sprzed 2-3 000 lat. 


   odmiany ghee:

  • etiopskie ghee - jest wytwarzane z dodatkiem mąki kukurydzy albo sorgo oraz z solą i ziołami
  • meshho - asyryjski niepsujący się tłuszcz mleczny produkowany na bazie lokalnego masła zebdo robionego z jogurtu (podczas klarowanie meshho wrzuca się do niego kawałek chleba i kończy proces, kiedy to chleb staje się chrupiący i lekko brązowy; meshho przechowuje się w metalowych, ceramicznych albo skórzanych pojemnikach)
  • samin - masło klarowane wytwarzane w Sudanie z mleka fermentowanego we wnętrzu uwędzonego wcześniej owocu gurda, dzięki czemu ma charakterystyczny aromat
  • samna - masło klarowane wytwarzane w Egipcie z dodatkiem soli

Komentarze

Popularne posty