kapsaicyna

    Kapsaicyna to substancja zawarta w ostrych papryczkach, która przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Kapsaicynę wyodrębnił i zbadał amerykański chemik J.C. Thresh w 1876 roku. Jest ona składnikiem aktywnym roślin z rodzaju Capsicum (pieprzowiec).
    Odczucie pieczenia w jamie ustnej związane jest z bezpośrednią interakcją z neuronami układu nerwowego, nie powoduje jednak żadnych trwałych uszkodzeń tkanek, a sprowadza się jedynie do pobudzania komórek nerwowych. W małych ilościach wzmaga wydzielanie soków trawiennych, w większych może powodować uszkodzenie wątroby. Jest przeciwutleniaczem chroniącymi komórki organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
    W momencie spożycia papryczek chili pobudzone zostają receptory bólu rozmieszczone w jamie ustnej, ścianie żołądka i nosie. Mózg otrzymuje poprzez neuroprzekaźniki w krwiobiegu informację o uwolnieniu naturalnych środków przeciwbólowych. Ostre przyprawy, w których składzie znajduje się między innymi kapsaicyna od lat postrzegane są jako dobre źródło antyoksydantów, czyli substancji zalecanych w leczeniu wszelkiego rodzaju objawów zapaleń i bólów (tak mięśniowych, jak i stawów), lumbago, schorzeń nerwowych, migren oraz w profilaktyce nowotworów. 
    Ostry składnik tej przyprawy jest także skarbnicą innych prozdrowotnych substancji: białek, cukrów, pektyn, kwasów organicznych, barwników, witamin: B1, B2, C, E, PP, K oraz beta-karotenu, jak również soli mineralnych: krzemu, magnezu, żelaza, potasu, sodu, fosforu, wapnia, siarki.
    Kapsaicyna jest bezwonna i bezsmakowa, rozpuszcza się w alkoholu i tłuszczach, dlatego też żeby pozbyć się uczucia pieczenia w jamie ustnej nie poleca się popijania jej wodą. Ulgę za to przyniesie szklanka tłustego mleka, zjedzenie lodów lub wypłukanie jamy ustnej tłuszczem roślinnym.

jalapeno suszone

Komentarze

Popularne posty