jabłka
Jabłka i ich właściwości lecznicze były znane już około 6500 roku p.n.e. w regionie położonym pomiędzy Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim, skąd też pochodzą. Były przysmakiem starożytnych Rzymian i Greków.
Stare angielskie przysłowie mówi, że jedno jabłko dziennie „trzyma doktora z daleka” („An apple a day keeps the doctor away”). I rzeczywiście coś w tym jest, jednak wartość odżywcza jabłek zależy od odmiany, od tego, czy są bardziej / mniej dojrzałej, a nawet od ich wielkości.
W medycynie naturalnej gotowane, tarte jabłka stosuje się na biegunkę u dzieci oraz niestrawność i chorobę wrzodową u osób dorosłych. Herbatka ze skórek jabłka jest doskonałym środkiem do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Z kolei domowy ocet jabłkowy, wypijany codziennie w proporcjach: 2 łyżeczki octu wymieszane z 2 łyżeczkami miodu i 1/2 szklanki przegotowanej wody, uzupełnia potas w organizmie, hamuje rozwój infekcji i poprawia trawienie. Dzięki zaś zawartości błonnika jabłka regulują pracę jelit, chroniąc przed zaparciami i innymi chorobami jelit, w tym przed rakiem jelita grubego.
Komentarze
Prześlij komentarz