syrop z agawy

    Zacznijmy od tego, że agawa to roślina kaktusowata występująca w ponad 100 gatunkach na terenie od południowych części Stanów Zjednoczonych do północnych obszarów Ameryki Południowej w klimacie gorącym i suchym. Najbardziej znane są gatunki Agave tequiliana i Agave salmiana. Agawa kojarzona jest z zastosowania do produkcji alkoholi – tequili, mezcal i pulque, a ostatnio również syropu słodzącego, który wytwarza się głównie w Meksyku.
    Do pozyskania syropu z agawy wykorzystuje się jej rdzeń, który kształtem przypomina ananas i waży od 25 do 75 kg. Sok z rdzenia bogaty w skrobię i inulinę jest wyciskany, a następnie gotowany albo poddawany obróbce enzymatycznej do uzyskania syropu o wysokiej koncentracji fruktozy. Kolejnym etapem jest rafinacja i filtracja. Finalnie otrzymujemy praktycznie czysty cukier, choć w zależności od producenta ilość fruktozy w syropie może się wahać między 56-92%, a glukozy - 8-20%.
    Po procesach oczyszczania w syropie z agawy nie pozostają praktycznie żadne dodatkowe składniki, które mogłyby uczynić go zdrowszym. Przed uprzemysłowieniem produkcji syropu wytwarzano go z liści agawy, nie poddawano oczyszczaniu, a jedynie długiemu gotowaniu w celu odparowania nadmiaru płynu. Mimo tradycyjnej metody wytwarzania i dużo lepszego składu niż obecny wyrób, nadal była to przede wszystkim substancja słodząca, choć przygotowywano również syrop miel de agave o właściwościach prozdrowotnych.
    Syrop z agawy można kupić w postaci podobnej do płynnego miodu. Jest gęsty i ma złocistobrązową barwę, różną w zależności od producenta. Niektóre syropy charakteryzują się orzechowym posmakiem. Intensywność smaku syropu jest uzależniona od jego barwy. Jasne syropy nadają słodyczy, ale nie zmieniają smaku dań. Im ciemniejszy syrop, tym mocniejszy karmelowy posmak nadaje potrawom.
     Syrop z agawy można wykorzystać do słodzenia ciepłych i zimnych napojów, do polewania gofrów i naleśników, dodawać do musli, lodów, twarożków i ciast.
    Ma niski indeks glikemiczny, który wynosi 15-30 i jest zależny od zawartości fruktozy - im więcej fruktozy w składzie, tym niższy IG. Z tego powodu można go polecić osobom chorującym na cukrzycę, ponieważ nie będzie wywoływał nagłego wyrzutu insuliny do krwi, gdyż fruktoza nie jest bezpośrednio wchłaniana do krwiobiegu.
    Mało kto wie, że syrop z agawy to jedynie ładniej nazwana odmiana syropu glukozowo-fruktozowego, która tak samo negatywnie wpływa na zdrowie. Nie jest również niskokaloryczny, jak sądzi wiele osób. 100 g syropu z agawy dostarcza 310 kcal, czyli o około 25% mniej niż cukier. Jest jednak słodszy, więc w kuchni można go użyć mniej i w konsekwencji zredukować ilość kalorii nawet o połowę w porównaniu z użyciem cukru. 

Komentarze

Popularne posty