Wschodzące Słońce (2)

   Cesarze nie byli jedynymi osobami w Japonii, którym przyznano status boga. Przykładowo patronem zawodników sumo jest Sunuke, wielki mistrz sumo z I wieku.

   Shintoizm zachowywał dawne wierzenia w istnienie niezliczonych kami, czyli nadprzyrodzonych istot związanych z ludźmi, zwierzętami, drzewami, skałami, grotami, rzekami oraz wszystkimi zjawiskami pogody. Shintoizm przez wieki współistniał i często wpływał na buddyzm, który dotarł tu z Chin przez Koreę.

   Wielki nauczyciel religijny z IX wieku Kukai-Kobo Daishi stworzył system będący połączeniem shintoizmu i buddyzmu. Według niego cały świat miał być ciałem kosmicznego Buddy. Według legend Kukai narodził się ze złożonymi do modlitwy rękami. Wiódł żywot wędrownego żebraka zarabiającego na życie cudami i wypędzaniem niezliczonych złych duchów, smoków i potworów starających się zakłócić jego medytacje. Miejsce jego narodzin - Zentsuji - oraz pochówku - góra Koya na Shikoku - są do dzisiaj otaczane bardzo głęboką czcią.

   Świątynie buddyjskie i shintoistyczne zgodnie koegzystują. Przykładowo w Nara, dawniej stolicy państwa, potężny ród Fujiwara wzniósł zarówno świątynię Kasuga, gdzie są wykonywane rytualne tańce na cześć bogini Amaterasu i świątynię Kofukiji z wyobrażeniami Buddy i pełnymi wdzięku pagodami.

   Bogini słońca ma główne sanktuarium w Ise, zaś bóg wojny Hachiman w Kamakurze. 

Komentarze

Popularne posty