Przejdź do głównej zawartości
Azja
Azja, której obszar równa się 60% powierzchni globu, jest największym kontynentem świata. Na jej terenie znajdują się najwyższe na ziemi góry, pustynie od Arabii do Gobi, bezkresne stepy i wielkie rzeki jak Eufrat, Indus, Ganges i Jangcy, w których dolinach powstały pierwsze osiedla ludzkie i rozwinęły się wielkie cywilizacje.
Ludność Azji stanowiąca więcej niż połowę ludności świata jest bardzo zróżnicowana. Podobnie zróżnicowane są kultury i religie, które się tam zrodziły: od tajnego zakonu skrytobójców - asasynów z Persji i indyjskich thagów - zawodowych morderców i rabusiów do uprzejmej, lecz obwarowanej sztywnymi regułami biurokracji religii Cesarstwa Chińskiego, czy bogów sintoizmu - narodowej religii Japonii.
Azja jest kolebką 5. głównych religii świata: hinduizmu i buddyzmu w Indiach, judaizmu i chrześcijaństwa w Palestynie, islamu w Arabii.
Buddyzm, który narodził się w Indiach, lecz później prawie tam zupełnie wygasł, zawędrował i rozkwitł w Azji Południowo-Wschodniej, w Tybecie, Mongolii, Chinach, Japonii, a ostatnio odzyskał nieco na popularność w Indiach.
Arabscy wojownicy i kupcy w triumfalnym pochodzie nieśli islam przez Azję: Palestynę, Mezopotamię, Iran, Afganistan, Indie, Chiny i Indonezję. Otoczeni wyrafinowanym przepychem kalifowie i sułtani panowali na dworach w Bagdadzie i Istambule, a Wielcy Mogołowie dzierżyli berło na niezrównanej wspaniałości "pawim tronie" w Agrze.
Często pod powierzchnią wielkich religii kryje się podłoże dawniejszych wierzeń. Niezależnie jak ustosunkowuje się do tego ortodoksja, ludzie nadal wierzą w liczne bóstwa i duchy wpływające na ich życie.
Komentarze
Prześlij komentarz