Przejdź do głównej zawartości
Islam w Azji (2)
"Głównym obowiązkiem muzułmanina jest modlitwa do Boga. Odbywa się ona 5-krotnie w ciągu dnia, gdziekolwiek wierny się znajduje, lecz najlepiej w meczecie, czyli "miejscu, gdzie upada się na twarz".
Meczety rozpowszechniły się w całej Azji jako znak charakterystyczny kultury muzułmańskiej, tak jak kościół był typowy dla chrześcijaństwa. Podstawowy kształt meczetu - prostokątny budynek z centralną kopułą - ma w sobie coś z cerkwi prawosławnych. W meczetach nie ma siedzeń. Wierni stoją rzędami za imamem, prowadzącym wspólne modły, zwróceni ku niszy ściennej zwanej mihrab, wskazującej kierunek, w którym znajduje się Mekka. Meczet jest przeznaczony dla mężczyzn. Jeżeli kobiety idą do meczetu, pozostają ukryte za parawanami.
Wiernych zwołuje na modlitwy muezzin, z minaretu przy meczecie. Smukła sylwetka minaretu jest charakterystyczna dla architektury muzułmańskiej. Islam zakazał umieszczania w meczetach wizerunków ludzi i zwierząt, co zmuszało artystów islamskich do rozwinięcia zawiłej ornamentyki geometrycznej, malowania stylizowanego listowia i znaków pisma arabskiego.
Druga ekspansja islamu rozpoczęła się w wieku XI, wraz z podbojem Pendżabu. Dynastia Seldżuków objęła spuściznę po Abbasydach i stworzyła nowe imperium w Azji. Jej następcy, Turcy osmańscy, podbili obszar całej obecnej Turcji, w 1453 roku wzięli szturmem Konstantynopol i rozszerzyli swoje rządy na Bałkany. Wielki bizantyjski kościół Haghia Sophia w Konstantynopolu został zamieniony w meczet, a miasto przemianowano na Stambuł. Stąd Sulejman Wspaniały rządził terytorium sięgającym od Bałkanów i Egiptu do Persji.Błękitny Meczet i pałac Topkapi dają świadectwo wspaniałości i bogactw sułtanów osmańskich. Z handlarzami muzułmańskimi i misjonarzami islam dotarł do Malezji, Indonezji i Chin.
W 1526 roku pewien turecki awanturnik, Babar, zjechał z Afganistanu na północne równiny indyjskie i założył jeszcze jedno wielkie imperium pod panowaniem dynastii Wielkich Mogołów. Imperium to stało się dominującą siłą polityczną na subkontynencie indyjskim. Tadż Mahal, ze swymi białymi inkrustowanymi ścianami, to jeszcze jedno zachwycające świadectwo rozkwitu kolejnej bogatej cywilizacji islamskiej.
Rządy osmańskie i mogulskie zaczęły chylić się ku upadkowi i w końcu runęły. Imperium osmańskie rozpadło się na państwa dzisiejszego Bliskiego Wschodu. Z Indii wyodrębniło się w 1947 roku niepodległe muzułmańskie państwo - Pakistan. W tym samym czasie przybierał na sile fundamentalistyczny ruch religijny jako reakcja na kulturę i wpływy zachodnie. Obecnie islam jest najbardziej dynamiczną religią Azji."
Komentarze
Prześlij komentarz