olej sojowy
Olej sojowy powstaje w wyniku tłoczenia na zimno nasion soi zwyczajnej. Dzięki swoim właściwościom zdrowotnym i pielęgnacyjnym znalazł zastosowanie tak w kuchni, jak i w kosmetyce. Charakteryzuje się intensywnym orzechowym aromatem.
Zawartość oleju w nasionach soi w porównaniu do innych nasion oleistych jest niska i wynosi 18-24%. Olej sojowy zawiera kwasy jednonienasycone (23-32 %), jednak większość, bo 50-64 %, stanowią kwasy wielonienasycone, czyli kwasy omega-3 oraz omega-6, w tym 2-12 % kwasu alfa-linolowego. Olej sojowy odznacza się także zawartością licznych fitosteroli, zwłaszcza sitosterolu, który pozwala obniżyć poziom cholesterolu o 10 %.
właściwości i zastosowanie:
- ze względu na zawartość lecytyny jest polecany przy zaburzeniach pamięci, osłabionej zdolności koncentracji, nadpobudliwości nerwowej, bezsenności, stanach wyczerpania psychicznego i umysłowego
- jest źródłem witaminy E
- można go stosować jako dodatek do surówek, sałatek i innych potraw przygotowanych na zimno
- idealnie sprawdza się jako główny składnik sosów i majonezów, nadając im idealną konsystencję
- może też być spożywany bezpośrednio, 1-2 łyżki dziennie
- należy pamiętać, że oleju sojowego nie należy wykorzystywać do smażenia, pieczenia i gotowania (mimo wysokiego punktu dymienia, zawiera dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6, podatnych na rozkład w wysokiej temperaturze)
- jest używany do produkcji kremów, mleczek i mydeł
- na jego bazie wytwarza się olejki do masażu
- olej sojowy może być stosowany w celu pielęgnacji skóry tłustej, ze skłonnością do łojotoku, gdyż reguluje wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne
- może być wykorzystywany do pielęgnacji cery dojrzałej
Komentarze
Prześlij komentarz