kwarc

   Nie każdy wie, że kwarc stanowi ponad 12% skorupy ziemskiej. Należy on do najpowszechniejszych, a zarazem do najbardziej zróżnicowanych i szeroko wykorzystywanych minerałów. 
   Z racji swych właściwości jest ważnym składnikiem sprzętu naukowego i medycznego, jak również jest stosowany jako środek ścierny w detergentach oraz paście do zębów. 
   W stanie czystym jest bezbarwny; to obecność domieszek innych substancji barwi jego kryształy na prawie wszystkie kolory, stąd też jest cenionym kamieniem jubilerskim. 


   Przezroczysty jak woda kwarc to kryształ górski. Zabarwiony na fioletowo to ametyst, żółto - cytryn, ciemnobrunatno - kwarc dymny, czarno - morion, biało - kwarc mleczny, niebiesko - kwarc lazurowy, zaś różowo - kwarc różowy. Innymi odmianami kwarcu, które często występują w postaci nerkowatych, masywnych skupień są m.in. chalcedon oraz jego odmiany: agat, chryzopraz, heliotrop (krwawnik), a także jaspis. 

morion

   Nazwa "kryształ górski" wywodzi się od starożytnych Greków. Nazwali go oni krystallos - lód. Przez wieki sądzono, że kryształy kwarcu to skamieniały lód.
   Kryształ górski zobojętnia szkodliwe promieniowanie, niweluje stres i pomaga odnaleźć spokój, a także działa uspokajająco i pozwala skupić się na tym, co jest naprawdę ważne.

Komentarze

Popularne posty