ametyst

   Kto nie zna tego fioletowego kamienia? Ametysty zdobią klejnoty koronne jak na przykład berło Katarzyny Wielkiej czy berło królów brytyjskich, jednakże ludzie cenią ametysty już od czasów starożytnych. Są dowody na to, że były one używane do wyrobu biżuterii i pieczęci w Egipcie oraz Azji Mniejszej około 3000 lat p.n.e. 
   Starożytni Grecy uważali sproszkowany ametyst za niezawodny środek zapobiegający upiciu się (dodawali go do wina), jak również lek na kaca. Ametyst ma moc sprowadzania spokojnego snu, a także kojącego nerwy. 
   Największy oszlifowany ametyst o wadze 1362 kr pochodzi z Brazylii i znajduje się w waszyngtońskim Smithsonian Institution, zaś oszlifowany okaz o masie 343 kr można podziwiać w londyńskim Muzeum Brytyjskim.

   Najbardziej znane złoża ametystu występują w Brazylii. Stąd też pochodzą kryształy o długości do 30 cm, zaś największa znaleziona geoda ametystowa mierzyła 10 x 5 x 3 m. Jej całkowita masa wynosiła aż 7 t.
   Pewnie mało kto wie, że po podgrzaniu ametyst traci swoją piękną barwę. Silnie podgrzany na zawsze zmieni kolor na żółty. Czasem staje się brązowy lub zielony. 

Komentarze

Popularne posty