kuchnia tajska

   Wprawdzie kuchnia tajska kształtowała się pod wpływem kuchni chińskiej i hinduskiej, ale swój oryginalny charakter zawdzięcza przede wszystkim bogactwu składników oraz przyprawom. Istotą kuchni tajskiej jest wyrafinowane łączenie smaków: słodkich, kwaśnych, słonych, gorzkich i ostrych. 
   Tajska kuchnia nie może istnieć bez ryżu. Dosłownie. Prym wiedzie biały ryż jaśminowy, o delikatnym kwiatowym zapachu, który - podobnie jak mleko kokosowe - łagodzi ostry smak wielu potraw. Popularnością cieszy się też złoty i słodki ryż okrągły. Po ugotowaniu robi się kleisty, dzięki czemu można go formować w kulki. Podobny do dzikiego ciemny ryż ma orzechowy smak i mocny kolor purpury. Ważny jest też makaron - ryżowy, sojowy, ale także pszenny. Zarówno ryż, jak i makaron najczęściej podaje się smażone. 
   Nie można też zapomnieć o rybach i owocach morza. Świeże krewetki, ośmiornice, kraby i homary są tu dostępne przez cały rok. 
    Kuchnia tajska to bogactwo warzyw i owoców, które ze względu na całoroczną wegetację są zawsze świeże. Surowe, gotowane, smażone czy duszone w sosie uzupełniają posiłek lub stanowią oddzielne danie. Podaje się je nie tylko ze względu na wartość odżywczą, ale też żeby podkreślić smak albo złagodzić ostry smak potrawy. Na tajskim talerzu można znaleźć indyjską morwę, wodną mimozę, wodny szpinak, lilię wodną, pędy bambusa, okrę.
   Bajecznie kolorowe stragany oferują przechodniom całą paletę owoców. Samych bananów jest w Tajlandii około 20 odmian, a ponadto -  ananasy, kokosy, mango oraz bardziej egzotyczne karambole, longany, pomelo, mangostany, rambutany, liczi oraz duriany. 
   Spośród przypraw charakterystycznych dla tej kuchni wymienia się: galangal (korzeń podobny w smaku i wyglądzie do imbiru), kolendrę, tamaryndę (świeży albo suszony miąższ owocu drzewa tropikalnego, pikantny i kwaskowaty w smaku), liście limonki kaffirskiej (mają charakterystyczny kształt, jakby dwa liście były ze sobą zrośnięte u nasady ogonka, cytrusowo-kwiatowy smak i aromat, stosowane jako dodatek do potraw z ryb i drobiu), mleko kokosowe, trawa cytrynowa, cukier palmowy (brązowy cukier z palmy cukrowej albo  kokosowej), pasty przyprawowe (np. curry), sos rybny (słony wywar ze sfermentowanych ryb albo krewetek o charakterystycznym cierpkim zapachu, używany do większości potraw).
    W kuchni tajskiej dominują potrawy smażone w woku lub głębokim tłuszczu, gotowane na parze albo w mleku kokosowym. Nie ma w niej zagęszczonych sosów, nie dodaje się też do nich masła ani śmietany.
   Osobliwością Tajlandii są niezwykle malownicze targi na wodzie. Największy i najbardziej znany to Damnoen Saduak - po obu stronach kanału i w jego odnogach cumuje mnóstwo łódeczek z drewna tekowego. Sprzedaje się na nich starannie ułożone świeże kwiaty, warzywa, owoce, ryby. Na innych przygotowuje się drobne przekąski i tutejsze przysmaki. Handel kwitnie również na pomostach. Kupujący podpływają do straganu na łódce lub wykrzykują z pomostu zamówienie. 
   Tajowie jedzą mało, ale często. Chętnie stołują się poza domem. Główny posiłek jada się wieczorem. Zazwyczaj składa się z ryżu, zupy, jednego lub dwóch rodzajów curry, sałatki, dania smażonego i gotowanego na parze. Wśród nich musi być przynajmniej jedno danie ostre.

  • tajskie curry - w przeciwieństwie do indyjskich sproszkowanych mieszanek przyprawowych o tej samej nazwie, tajskie są pastami przyrządzanymi z papryki chili, szalotek, czosnku, galangalu, trawy cytrynowej, skórki limonki kaffir, kolendry, pasty krewetkowej i innych przypraw; ich ostrość zależy przede wszystkim od ilości chili; najbardziej ostra w smaku jest zielona pasta curry, łagodniejsza jest czerwona, a najsłodsza - żółta
Tom yum goong

Komentarze

Popularne posty