leki etnobotaniczne

   Z 265 000 gatunków roślin kwitnących przebadano pod względem chemicznym i zastosowań terapeutycznych raptem ledwie 1%. Jedną z metod stosowaną w tych poszukiwaniach jest losowe zbieranie roślin w obszarze charakteryzującym się dużą różnorodnością biologiczną. Inna metoda polega na wyborze roślin spokrewnionych ze znanymi już z produkcji użytecznych substancji i koncentruje się na przykład na gatunkach odpornych na ataki owadów. Brak takich ataków może oznaczać, że roślina posiada właściwości obronne, które również człowiekowi mogą przynieść korzyści.
   Najczęściej szuka się roślin leczniczych w społecznościach mieszkających od setek lat na tym samym terenie i w których istnieje tradycja przekazywania wiedzy o roślinach kolejnym pokoleniu znachorów. Bo tylko znachor potrafi wybrać najlepszy gatunek do leczenia.
   Etnobotanicy starają się dotrzeć do znachorów i pozyskać od nich wiedzę po to, by pod ich kierunkiem wybrać konkretne rośliny do badań laboratoryjnych. Polegają one na wyekstrahowaniu z tych roślin substancji chemicznych różnymi rozpuszczalnikami, a następnie odparowaniu rozpuszczalników i przekazaniu gotowego ekstraktu do badań przesiewowych w firmach farmaceutycznych.
   Kiedy ekstrakt wykazuje znaczącą aktywność biologiczną, roślinę przekazuje się chemikom, by wyizolowali cząsteczki chemiczne powodujące obserwowaną aktywność. Cząsteczka o zadowalającej aktywności - wiodąca - poddawana jest takim samym próbom jak każdy inny potencjalny lek. 

oto niektóre leki odkryte metodą etnobiologiczną:

  • aspiryna izolowana z kory wierzby lub wiązówki błotnej - lek przeciwzapalny i przeciwbólowy
  • kodeina z maku lekarskiego - uśmierza ból i leczy kaszel
  • chinina z kory chinowca - środek przeciw malarii
  • pseudoefedryna z rosnącego w Chinach krzewu efedra - leczy astmę, katar sienny, jest stosowana przy odchudzaniu
  • skopolamina z bielunia dziędzierzawy - w medycynie środek przeciw zapaleniu tęczówki i ciała rzęskowego, w wywiadzie stosowana jako "serum prawdy"
  • rezerpina z rauwolfii żmijowej rosnącej u stóp Himalajów - obniża ciśnienie tętnicze, działa uspokajająco

Komentarze

Popularne posty