czekolada

   Najnowsze badania wykazują, że czekolada zawiera ponad 600 substancji pozytywnie wpływających na zdrowie. Przede wszystkim poprawia nastrój, ale też chroni przed wieloma chorobami i stymuluje układ odpornościowy.


   Czekolada ma dużo składników podnoszących poziom serotoniny we krwi. Poprawia humor i dodaje energii, zaś w 100 g gorzkiej czekolady znajduje się aż 300 mg magnezu, korzystnie wpływającego na układ nerwowy. Do tego zapobiega zakrzepom i zmniejsza ryzyko zawału serca, a zawarte w niej składniki uelastyczniają ścianki naczyń krwionośnych przeciwdziałając między innymi zatorom. Z kolei zawarte w ziarnach kakao polifenole poprawiają pracę układu krążenia.
   Pod wpływem czekolady o prawie 20% wzrasta poziom przeciwutleniaczy we krwi, a więc więcej niż w czerwonym winie.
   Wbrew temu, co się powszechnie przyjęło, czekolada jest najmniej niebezpieczna dla zębów spośród wszystkich słodyczy. Bardziej szkodliwe są choćby karmelki czy cukierki typu toffi. Dla bezpieczeństwa lepiej jednak po jej zjedzeniu dokładnie umyć zęby.
   Coraz popularniejsze stają się także kuracje czekoladowe, którymi leczy się zmęczenie, apatię i wyczerpanie nerwowe. Kosmetolodzy twierdzą, że masło kakaowe ma właściwości odmładzające i zapobiega powstawaniu zmarszczek.

   Dlaczego tak trudno oprzeć się czekoladzie? Winne są ziarna kakaowca i występujące w nich substancje przypominające związki chemiczne obecne w liściach marihuany. Działają one tak, jak cząsteczki przenoszące sygnały w komórkach mózgu, a ich przyjmowanie prowadzi do uzależnienia. Są to tak zwane alkaloidy, do których należą między innymi morfina, kokaina, chinina, atropina i kofeina, oddziałujące na komórki nerwowe. Ale spokojnie. Zdaniem badaczy, same alkaloidy nie powodują uzależnienia, za to odpowiada także aromat ziaren kakaowca i jej niezwykły smak. Czekolada to jednak nie alkohol i narkotyki, które niszczą tkankę mózgową, a więc spokojnie można ją jeść.

Komentarze

Popularne posty