mitologiczne stworzenia

   Starożytny świat jest pełen opowieści o fantastycznych istotach, np.:
  • syreny - pół kobiety, pół ptaki, które swym śpiewem kusiły marynarzy; zamieszkiwały okolice Neapolu
  • harpie - potwory o ptasim ciele i głowie kobiety
  • Minotaur - miał ciało człowieka z głową byka
  • centaury - były to istoty o końskim tułowiu i ludzkim torsie; zamieszkiwały Tesalię
  • Cerber - trójgłowy pies pilnujący wejścia do Hadesu
  • gryf - miał ciało lwa z głową i skrzydłami orła
  • chimera - łączyła w sobie części ciała kozy, lwa i węża
    Fantastyczne stworzenia pojawiają się w mitach wszystkich kultur od zarania dziejów. W rejonie Morza Śródziemnego przemykały po niebie stada perytonów - mających głowę i nogi jelenia, pierzastą głowę i ciało ptaka. Rzucały ludzki cień. W Indiach straszyła Naga - hybryda człowieka i węża, strzegąca podziemnych skarbów. W Afryce z kolei Katoblepas - okropnie cuchnący bawół z głową guźca na nogach hipopotama. Także Majowie i Aztekowie mieli swoje potwory. Ci pierwsi Zotza - skrzydlatego demona o głowie psa, a ci drudzy - Ahnizotla - wodnego stwora będącego połączeniem psa i małpy z głową na końcu ogona. 
harpie

    Wiele spośród stworów wywodzących się z czasów starożytnych popadło w zapomnienie, inne z kolei przetrwały do naszych czasów, nie raz zmieniając tylko swój pierwotny wygląd.

    Idealnym przykładem jest bazyliszek, którego Pliniusz Starszy (I wiek n.e.) opisywał jako małego węża obdarzonego mocą wysuszania roślin, kruszenia skał oddechem i zabijania ludzi samym tylko spojrzeniem. W średniowieczu przekształcił się w ptaka-gada na dwóch łapach, z grzebieniem koguta, rogami oraz zakończonym ostro ogonem. 

    Ciekawym stworzeniem był także feniks - samospalający się ptak, odradzający się z popiołów. Pisał o nim - i to całkiem serio - jeszcze święty Augustyn w dziele pt. "O państwie bożym" z V wieku.

    Nie był to odosobniony przypadek. Jeszcze do końca średniowiecza ludzie wierzyli, że istniały smoki. W połowie XVI wieku opisał je wybitny szwajcarski przyrodnik Konrad Gesner w dziele o charakterze naukowym "Historia zwierząt".

    Mało tego, 9.01.1493 roku Krzysztof Kolumb opisał w dzienniku pokładowym spotkanie z syrenami "Widziałem trzy syreny wynurzające się z wody. Lecz nie są tak piękne, jak je malują...". Najprawdopodobniej spotkał  diugonie, czyli manaty amerykańskie.
centaury

Komentarze

Popularne posty