orzech kokosowy
- Kokos - owoc palmy kokosowej - rośnie w Malezji, Polinezji, Ameryce Południowej i południowej Azji, skąd jest transportowany do wielu krajów na świecie.
- Miąższ kokosa, czyli ta biała i mięsista wyściółka twardej skorupy orzecha, jest bogaty w błonnik, kwas foliowy, fosfor, magnez i potas, jak również zawiera nasycone kwasy tłuszczowe.
- Wprawdzie świeży kokos jest dość kaloryczny, jednak w miąższu można znaleźć duże ilości błonnika, skutecznie wypełniającego żołądek i dającego uczucie sytości.
- Wyciśnięty z miąższu olej jest naprawdę wyjątkowy - już w temperaturze 25 st. C osiąga postać stałą (jest to tak zwane masło kokosowe); posiada najmniej białka i tłuszczu spośród innych orzechów, zaś w połowie składa się z wody.
- Z kolei produkowana z drobno zmielonego, wysuszonego i odtłuszczonego miąższu kokosa mąka, zawiera więcej błonnika niż inne mąki dostępne na rynku. Ponadto nie zawiera glutenu i jest hipoalergiczna.
Następnie należy przytrzymać kokos i uderzyć w niego tępą stroną noża po obwodzie. Orzech powinien pęknąć i sam się otworzyć. Jeśli nie, wówczas można uderzyć we wbity nóż tłuczkiem do mięsa, ale należy zachować stosowną ostrożność.
Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, należy podważyć nożem miąższ. Z reguły sam odchodzi, ale czasami trzeba mu w tym trochę pomóc.
Kolejny i już ostatni krok, to obieranie miąższu z brązowej skórki.
Uwaga! Przed zakupem kokosa należy nim wstrząsnąć. Jeśli słychać chlupotanie, to znaczy, że kokos jest świeży i spokojnie można go kupić. Jeśli zaś nie słychać chlupotania, to znaczy, że jądro koksa jest stare i wyschnięte, a co za tym idzie - jest on praktycznie niejadalny.
Komentarze
Prześlij komentarz