srebro

   Srebro rzadko występuje w czystej postaci. Znacznie częściej uzyskuje się je z takich minerałów jak chalkopiryt, bornit, czy argentyt. Srebro ma białą barwę i metaliczny połysk, zaś pod wpływem powietrza, ozonu albo siarkowodoru śniedzieje - pokrywa się czarnym nalotem. Jest miękkie lecz jednocześnie bardzo ciężkie i charakteryzuje się dużą odpornością na korozję. Ma też wybitną zdolność do odbijania światła - dobrze wypolerowana, gładka powierzchnia odbija ponad 90% padającego na nią światła!
   Wiodącym dostawcą srebra był Meksyk. Obok występowania złóż złota, była to główna przyczyna dla której przedstawiał on tak wielką wagę dla Hiszpanii. Gdyby nie meksykańskie srebro, Hiszpania nie mogłaby wystawić przeciw Anglii w 1588 roku Niezwyciężonej Armady. Z kolei w 1594 roku złoto wraz ze srebrem stanowiły aż 95% hiszpańskich przewozów przez Atlantyk.

   Według poniższego przepisu alchemicznego z III wieku n.e., dało się przemienić miedź w srebro. 
   Aby tego dokonać, należało wymieszać ze sobą następujące składniki: 2 części cyny, 4 części rtęci, 2 części ziemi z greckiej wyspy Chios, kawałek miedzi.
   Stop cynę, następnie dodaj ziemię oraz rtęć. Rozsmaruj mieszaninę na miedzi i włóż to wszystko do pieca.
   Wprawdzie w wyniku doświadczenia otrzymywało się jedynie pokrytą cyną miedź, która przypominała nieco srebro, lecz dawnym alchemikom to wystarczało.


Komentarze

Popularne posty