magiczne miejsca?
Znajdują się na całym świecie, a łączy je to, że podobno mieszkali tam (albo nadal mieszkają) bogowie i inni bohaterowie lokalnych wierzeń.
- W zatoce Futami u wybrzeży wyspy Honsiu (Japonia) znajdują się dwie klifowe skały połączone sznurem z ryżowej słomy. Według japońskiej mitologii to dawne bóstwa Izanagi i Izanami, połączone węzłem małżeńskim.
- Maoryski bóg Maui wybrał się kiedyś ze swoimi braćmi na ryby. Coś olbrzymiego złapało się na jego haczyk, a gdy zaczął to coś ciągnąć, śpiewał przy tym pradawne pieśni. Tak właśnie wynurzyła się z morskiej toni Taika-a-Maui, czyli Wyspa Północna, wchodząca w skład Nowej Zelandii.
- Według legendy, pewna księżniczka i jej mąż mieli złożyć w ofierze dla wulkanu Bromo na wyspie Jawa (Indonezja) jedno z dzieci, które urodziło się dzięki jego wspaniałomyślności. Ponieważ jednak odmówili wykonania nakazu, wulkan wybuchł.
- Stare japońskie przysłowie mówi: "Głupcem jest każdy, kto nigdy nie wspiął się na świętą górę Fuji-san". Wulkan Fudżi - najwyższy szczyt Japonii - leży na wyspie Honsiu i jest czczony zarówno przez wyznawców religii shinto, jak i buddystów. Ponoć bogini Sengen-sama wzniosła się na świetlistej chmurze ponad krater wulkanu, gdzie od czasu do czasu można ją jeszcze zobaczyć.
- Według mitologii hinduskiej, rzeka Ganges jest ziemskim przedłużeniem Drogi Mlecznej, zaś jej źródła znajdują się w raju. Hinduski sadhu - czyli "święty człowiek" - medytuje na Shila, wygładzonej skale nad brzegiem Gangesu w Gangoti. Podobno na tej skale modlił się przez 60 000 lat król Bhagirathi, by przekonać boginię Ganga (stąd się wzięła nazwa rzeki) do zstąpienia na ziemię i uratowania ludzi.
Komentarze
Prześlij komentarz