Bagna Okawango, Botswana

Bagna Okawango leżą w północno-zachodniej Botswanie i stanowią jedną z ostatnich ostoi dzikiej przyrody w Afryce.  

"Błota Okawango stanowią nie tylko jedną z największych delt śródlądowych świata, lecz również teren o unikatowym charakterze, gdyż w bezpośrednim sąsiedztwie niezwykle żyznych mokradeł leży skrajnie jałowy obszar pustyni Kalahari."
"Rzeka Okawango wypływa z wyżyn Angoli i płynie na południowy-wschód. Zanim jednak dotrze do morza, znika w pustyni Kalahari w Botswanie, jednym z najsuchszych krajów na południu Afryki. Wody rzeczne płyną wolno, rozlewając się w rozległą śródlądową deltę, której centralny obszar zajmuje ok. 16 000 km². W porze deszczowej powierzchnia bagnisk może się zwiększyć do 22 000 km²."
"Z wolna tocząca się rzeka przebywa skomplikowany labirynt kanałów, gdzie wyparowuje ponad 95% jej wód. Reszta płynie albo ok. 160 km dalej na południe jako rzeka Boteti, po czym dociera do słonych jezior Makgadikgadi, gdzie wyparowuje całkowicie, albo też na południowy zachód, gdzie wpada do jeziora Ngami."
Delta jest rajem dla różnorodnej flory i fauny. "Górne odcinki odnóg rzecznych pokrywają rozległe, gęste trzcinowiska z przewagą papirusa. Przeplatają się one z obszarami wód stojących."
"Trzcinowiska i otwarte wody zamieszkuje mnóstwo różnorodnego ptactwa, w tym kilka najrzadszych gatunków afrykańskich."
"W dolnych odcinkach delty trzcinowiska ustępują miejsca kolczastym krzewom akacjowym oraz trawiastym równinom zalewowym, które przyciągają wędrowne stada żyjących na równinach zebr, bawołów, słoni i antylop. Wśród drapieżników, które za nimi podążają, znajdują się lwy, lamparty i hieny."
Panwie solne Makgadikgadi zajmują obszar ok. 37 000 km² i stanowią największe panwie solne na Ziemi. 

Komentarze

Popularne posty