pazur lwa, skrzydło nietoperza...

   Przez całe wieki istniała wiara w magiczną moc zwierząt. Jedne utożsamiano z siłami dobra, a inne zła, i tak oto:

  • delfin - kiedyś był ulubionym "wierzchowcem" bogów, dziś symbolizuje piękno i inteligencję, a osobom, które noszą lub zawieszają w domu zgodnie z zasadami feng shui, pomaga pokonać wszystkie trudności
  • feniks - mityczne stworzenie, które raz na 500 lat dokonuje samospalenia, by odrodzić się z popiołów, symbolizuje oczywiście odrodzenie
  • jednorożec - kolejne mityczne stworzenie, w które wierzono przez wieki, a jako dowody istnienia pokazywano długie (2-3 m), lekko skręcone i w środku puste rogi, które z czasem okazały się zębami narwali, wyrzucanymi przez ocean na plaże Atlantyku
  • kot - najstarsze talizmany przedstawiające koty pochodzą oczywiście z Egiptu, gdzie zwierzęta te otaczano szczególną czcią. Uważano bowiem, że koty upodobała sobie bogini Bastet i opieka nad nimi sprawiała, że bogini opiekowała się i opiekunami (lub osobami, które posiadały figurkę kota). Dobra passa kotów skończyła się w Europie, kiedy zapanowało średniowiecze. Wówczas to szczególnie księża zawzięcie tępili koty, które uważali za zwierzęta diabelskie (najgorzej na tym wyszły te zwierzęta o czarnym umaszczeniu - bez wątpienia towarzysze wiedźm).
  • lew - też kot, ale inaczej postrzegany. Uosabiany z dumą, odwagą, potęgą i szlachetnością dodaje noszącej go osobie siły. Po dziś dzień para lwów chroni dostępu do buddyjskich świątyń, choć coraz częściej można je także spotkać przed wejściem do banków, hoteli, czy restauracji.
  • pegaz - kolejne mityczne stworzenie, dziecko Meduzy, które na szczęście nie odziedziczyło po niej ani urody, ani charakteru; talizman dla wszystkich artystów
  • pies - symbol wierności i oddania, a także lojalności. W praktycznie każdym zakątku świata istnieją historie opowiadające o jakimś bohaterskim czynie psiaka. Chyba już każdy słyszał o psie Hachiko z Japonii.   
  • ryba - symbolizuje dobrobyt i bogactwo. W krajach azjatyckich popularne są sadzawki, których pływają ozdobne, czerwone karpie koi. 
  • skarabeusz - starożytni Egipcjanie wierzyli, że toczący przed sobą kulkę gnoju skarabeusz codziennie rano samoistnie odradza się z owej kulki, dlatego uważano iż symbolizuje nieśmiertelność. Amulety w kształcie żuka malowano zazwyczaj na zielono, bądź niebiesko i ozdabiano nimi mumie, choć żywi równie często się z nimi pokazywali. Miały one przynosić szczęście.
  • smok - w Europie (szczególnie tej średniowiecznej) smoki miały bardzo złą reputację. W Chinach z kolei uosabiają szczęście, ochraniają przed wrogami i generalnie zapewniają bezpieczeństwo. Co ciekawe, chińskie smoki nie latają, choć potrafią szybować w powietrzu. 
  • sowa - atrybut Ateny, bogini mądrości do dziś dzień symbolizuje inteligencję i wiedzę.
  • żaba - talizmany w kształcie żaby wywodzą się z Chin, gdzie uchodzą za symbol bogactwa. Tradycyjna azjatycka żaba ma białą skórę, 3 łapy, a na czubku głowy wyrasta jej grzyb nieśmiertelności. W pysku trzyma chińską monetę (z kwadratową dziurką pośrodku).

Komentarze

Popularne posty