Newgrange

   Newgrange w hrabstwie Meath w Republice Irlandii leży na północnym brzegu rzeki Boyne, niecałe 16 km od Drogheda i 48 km na północ od Dublina. 
   Kiedy w 1699 odkryto Newgrange podczas poszukiwania kamienia budowlanego, opisano je jako jaskinię. W rzeczywistości jest ono starsze niż Mykeny, a nawet Stonehenge, czy piramidy. Newgrange, wysławiane w literaturze irlandzkiej, jest megalitycznym grobowcem korytarzowym pochodzącym z 3 200 r. p.n.e. Jest dowodem na istnienie w owym czasie w dolinie rzeki Boyne neolitycznego społeczeństwa o zaawansowanej wiedzy technicznej. 
   Korytarz ma 91 cm szerokości i 17 m długości; ściany i sufit są wyłożone jednolitymi bryłami kamiennymi. Korytarz prowadzi do komory środkowej o 3 ramionach. Zarówno korytarz, jak i komorę, pokrywa kopiec składający się z ok. 200 000 t luźnych kamieni. 
   Do dziś dokładnie nie wiadomo czemu miała służyć ta budowla. Wśród wielu teorii nie da się nie zauważyć, że grobowiec ustawiono w taki sposób, że zimą promienie wschodzącego słońca biegną wzdłuż korytarza i wpadają do komory. 


Z zewnątrz wygląda jak okrągły kopiec z kamienia i darni, o średnicy około 85 m i wysokości 11 m. Obwód kopca został zaznaczony 97 dużymi blokami kamiennymi, z których nieliczne są ozdobione wyrytymi spiralami. 

Komentarze

Popularne posty