Varanasi

   Waranasi jest największym miastem nad najświętszą z rzek. Leży w północno-wschodnich Indiach, a zostało założone przed 3 000 lat przez potomków Ariów, którzy podbili północne Indie około 1 500 r. p.n.e.
Wschód słońca nad Gangesem. W Waranasi rzeka tworzy zakole o długości około 5 km i jest bardzo szeroka. Nad jej brzegami rozlokowały się wszystkie najwspanialsze budowle miasta: malownicze iglice, pawilony, świątynie, a także pałace maharadżów i bogaczy.
Jest to najświętsze spośród siedmiu świętych miast Indii, które odegrało także ważną rolę w rozwoju buddyzmu.
Miejsce to jest znane z rytualnych kąpieli w Gangesie (świętej rzece Hindusów), a także z palenia zwłok zmarłych na ghatach, czyli schodach do rzeki ciągnących się wzdłuż rzeki.  
Według legendy miasto zostało założone przez Śiwę. 
 Od powstania hinduizmu wierni nazywali je Kasi - "jasność", stąd też określenie Miasto Światła. Przez 200 lat było znane pod angielską nazwą Benares, lecz po uzyskaniu niepodległości przez Indie w 1947 roku powrócono do nazwy Varanasi, przewijającej się w przekazach i eposach. Nazwa ta wywodzi się od nazw dopływów świętej rzeki płynących przez przedmieścia - Waruny i Assi. 
Miasto co roku jest odwiedzane przez miliony wiernych, którzy przybyli specjalnie po to, by poddać się rytualnym ablucjom. Takie oczyszczające kąpiele noszą nazwę pudźa. 
Około 13 km na wschód od miasta mieści się Park Jeleni - miejsce pierwszego kazania Buddy skierowanego do pięciu ascetów. 
Wiele ze świątyń zostało splądrowanych i zniszczonych w XII wieku. Wśród ocalonych ostała się świątynia boga Śiwy, najświętsza w mieście i zarazem niedostępna dla przedstawicieli innych religii. 
Będąc w mieście na pewno warto zobaczyć studnię Wiedzy - Gyan Kupor, muzeum Bharat Kala Bhawan, fort Ram Nagar, targ jedwabiu przy Thatheri Bazar, a także Złotą Świątynię.

Komentarze

Popularne posty