lekarze energii (2)

  • Moksa - jest to wyciąg z proszkowanej bylicy. Leczenie polega na ogrzewaniu punktów energetycznych na ciele za pomocą palącego się proszku (uformowanego w pręciki, kulki, stożki). Palącą się bylicę można umieścić na igle, dzięki czemu energia kieruje się bezpośrednio do określonego punktu. Metoda zwana przyżeganiem lub przypieczką rozpowszechniła się najpierw w Chinach, a potem w Japonii.
  • Igłoterapia, czyli akupunktura, jest powszechnie stosowaną na Wschodzie metodą leczenia. Początkowo do nakłuwania używano kolców roślin lub igieł kamiennych. Później stosowano 9 typów igieł o długości od 1,5 do 7 cm. Były przeznaczone do masażu punktów na ciele, do powierzchniowego lub głębokiego nakłuwania. Nakłuwanie ma być impulsem pobudzającym ruch energii Qi, krążącej w organizmie kanałami. By wzmocnić działanie akupunktury, na igle umieszcza się czasem sproszkowane lecznicze zioła lub żywe pszczoły, prowokowane do wydzielania jadu, który działa korzystnie w przypadku schorzeń reumatycznych. 
  • Stawianie baniek jest elementem terapii często stosowanym na Wschodzie. Za bańki służą bambusowe kubeczki, ale używa się też metalowych garnuszków, a nawet szklanych słoi. Polepszają ukrwienie i rozładowują zatory energii Qi w tkankach.
  • Szczególnym środkiem leczniczym stosowanym przez tybetańskich mnichów jest mantra. Ten rodzaj modlitwy - częściowo śpiewanej, częściowo recytowanej - ma być szczególnie skutecznym sposobem na wypędzenia z ciała duchów i demonów sprowadzających choroby. Odmawianiu mantry najczęściej towarzyszy dźwięk bębnów i cymbałków oraz woń kadzideł. 
  • Shiatsu - jest to rodzaj masażu podobny do chińskiego an mo. W odróżnieniu od niego ogranicza się do uciskania odpowiednich punktów na ciele dłońmi lub nawet samym kciukiem. Jego terapeutyczne działanie jest podobne i polega na przywracaniu właściwego przepływu energii przez organizm. 

Komentarze

Popularne posty