kakao

    Nie wiadomo, kiedy dokładnie pojawiło się kakao ani kto je wynalazł. Zgodnie z badaniami opublikowanymi w 2018 roku na łamach Nature najstarsze znane ślady użytkowania kakao pochodzą z 5450 - 5300 p.n.e. z wykopalisk w południowym Ekwadorze. 
    Zespół naukowców pod kierownictwem Sonii Zarrillo przeprowadził badania m.in. pozostałości naczyń ceramicznych, w których znaleziono zaabsorbowane cząstki teobrominy, zawartej w ziarnach kakaowca. Uważa się, że Olmekowie używali startych ziaren kakaowca razem z papryczkami chili i ziołami, aby przygotować uroczysty napój. Z kolei Majowie i Aztekowie traktowali kakao, jako symbol obfitości oraz dar od bogów. 
    Historia pisana Majów wspomina o napojach czekoladowych używanych podczas uroczystości i finalizacji ważnych transakcji. Napoje czekoladowe były spożywane codziennie, a czekolada Majów była gęsta i pienista, często łączona z papryką chili, mąką kukurydzianą lub miodem. Podobna praktyka w spożywaniu sugeruje, że to Olmekowie przekazali Majom wiedzę na temat czekolady. 
    Majowie zbierali się raz do roku, aby dziękować bogu Ek Chuah, którego uważali za boga kakao.
    Z jeszcze większą czcią do ziaren kakaowca odnosili się Aztekowie. W ich kulturze uważano ziarno kakaowca za cenniejsze od złota. Aztekowie używali ziaren, jako waluty do kupowania żywności i innych towarów. Jako produkt do spożywania była wykorzystywana przede wszystkim przez wyższe klasy społeczne, te niższe spożywały kakao jedynie od czasu do czasu na weselach albo innych uroczystościach. 
    Aztekowie uważali, że zawdzięczają kakao bogu Quetzacoatlowi, którego, jak wierzyli potępili inni bogowie za dzielenie się czekoladą z ludźmi.
    Istnieje wiele teorii dotyczących tego, w jaki sposób kakao dostało się do Europy. Ostatecznie uzgodniono, że po raz pierwszy przybyło do Hiszpanii za sprawą Kolumba, który odkrył ziarna kakaowca po przechwyceniu statku handlowego w podróży do Ameryki i przywiózł je z sobą do Hiszpanii w 1502 roku. 
    Istnieje również legenda dotycząca hiszpańskiego konkwistadora Hernana Cortesa. Podobno sam Montezuma poczęstował go czekoladą, którą ten następnie zabrał do Europy.
    Mimo wszystko bez względu na to, jak czekolada dotarła do Hiszpanii, już pod koniec XVI wieku była uwielbiana przez Hiszpanów, a wkrótce ta swoista sympatia do czekolady rozprzestrzeniła się na całą Europę. 
    Początkowo Europejczycy nie byli zadowoleni ze smaku tradycyjnej czekolady, zaczęli więc eksperymentować. Tworzyli własne mieszanki czekolady z cukrem trzcinowym, cynamonem i innymi popularnymi przyprawami.



Komentarze

Popularne posty