tantry

   Nazwa "tantry" pochodzi od sanskryckiego słowa, które początkowo oznaczało pajęczynę. Później łączono je z rytuałami, bądź zasadami, aż w końcu zaczęto w ten sposób określać traktat przedstawiający rytuał religijny.

   Tantry składają się z 64 ksiąg, przez wielu hindusów uznawanych za święte. Powstały około roku 700 n.e., ale najstarsze z zachowanych tekstów pochodzą z X wieku. Oryginale teksty zostały zniszczone przez ortodoksyjnych hindusów. Tantryzm zawsze był uprawiany w tajemnicy.

   Podobno autorem tantr był Dattâtreya, wcielenie trimurti Brahmy, Wisznu i Siwy. Większość z nich ma postać dialogów pomiędzy Siwą oraz jego żoną Dewi (Kali), będącą również jego żeńskim odpowiednikiem. 

   Tantry poruszają tematy mistycyzmu, białej i czarnej magii, zaklęć i uroków, amuletów, świętych gestów - mudras oraz sztuki miłości. Rytuały były odprawiane przez wyznawców siaktyzmu, czcicieli Siakti. 

   Wyznawcy tak zwanej prawej ścieżki otaczają kultem łagodniejsze aspekty bogini, takie jak Uma czy Parwati. Z kolei ci, którzy wybrali ścieżkę lewą, podążają za ciemną i gwałtowną Durgą lub Kali.

   Skomplikowane ćwiczenia oddechowe oraz techniki medytacji pozwalają na osiągnięcie kontroli nad własnym umysłem, ciałem oraz wolą.


Komentarze

Popularne posty