pietruszka

    Pietruszka jest rośliną pochodzącą z basenu Morza Śródziemnego, ale obecnie można ją spotkać niemal na wszystkich kontynentach. Jej największym atutem jest wysoka zawartość witaminy C - nać pietruszki zawiera jej 2 razy więcej niż cytryna. Korzeń pietruszki już od dawna znajduje zastosowanie w medycynie ludowej. Do celów leczniczych zbiera się go jesienią lub wczesną wiosną i suszy. 
    Wyróżniamy 2 rodzaje pietruszki:
- naciową - z której pozyskuje się natkę (korzeń jest bezużyteczny, bo jest twardy)
- odmianę korzeniową - z której zbiera się korzenie i liście
    W korzeniach pietruszki znajdują się między innymi flawonoidy, związki cukrowe i sole mineralne, jednak cieszy się on największym zainteresowaniem z powodu olejku eterycznego zawierającego dwie substancje psychoaktywne o nazwie apiol i mirystycyna. Z tego powodu pietruszka znalazła się na czarnej liście warzyw w Rosji. Według Rosjan, działa ona jak narkotyk.
    Mirystycyna daje podobne efekty do tych, które pojawiają się po zażyciu marihuany. Mogą się także pojawić halucynacje. W korzeniu pietruszki jest jej wprawdzie niewiele, znacznie więcej można jej znaleźć w nasionach i owocach. Działanie psychoaktywne wykazuje także apiol. 
    Korzeń pietruszki zawiera tylko niewielkie ilości substancji o działaniu psychoaktywnym, dlatego też po umyciu i obraniu można go spożywać na surowo. Generalnie korzeń pietruszki działa odkażająco, ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów. Powinien się także znaleźć w diecie dla nadciśnieniowców. 
    Olej pietruszkowy znalazł zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Można go stosować na zimno zarówno do potraw albo jako środek pielęgnacyjny skóry zniszczonej, trądzikowej i dojrzałej, jak również w celu pozbycia się blizn czy przebarwień.

Komentarze

Popularne posty