Przejdź do głównej zawartości
ananas
- Wprawdzie ananas pochodzi z Ameryki Południowej, jednakże uprawia się go we wszystkich krajach tropikalnych, a największymi światowymi producentami ananasów są USA, Brazylia i Malezja.
- Pierwszym Europejczykiem, który zetknął się z tą rośliną był Kolumb. Zaś pierwszymi badaczami, którzy ją opisali, byli Hiszpanie Las Casas i Oviedo.
- W Europie ananas nie może być uprawiany w gruncie, aczkolwiek całkiem dobrze czuje się w warunkach szklarniowych, stąd też w najbogatszych krajach XVIII-wiecznej Europy powszechne były tzw. ananasarnie. I tak w Holandii, w pobliżu Lejdy, uzyskano w 1737 roku pierwsze ananasy szklarniowe. Mniej więcej w tym samym czasie Ludwik XV mógł się cieszyć z własnych owoców wyhodowanych w Wersalu.
- Nazwa "ananas" pochodzi od indiańskiego wyrazu anana, oznaczającego aromat aromatów.
- Spożywanie ananasów było zalecane od wieków przy chorobach gorączkowych. Natomiast w Indiach, jeszcze do dziś, wykorzystuje się sok z liści jako skuteczne lekarstwo eliminujące pasożyty w układzie pokarmowym.
- Współczesna medycyna wykorzystuje przede wszystkim bromelinę, substancję otrzymywaną z łodyg ananasa oraz sok ananasowy pozyskiwany z jego owocostanów.
- Bromelina działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, ułatwia trawienie tłuszczów, białek i skrobi.
- Jest ona stosowana w chorobach układu pokarmowego, a także dróg oddechowych, jak i przy reumatyzmie.
- Z kolei sok ananasowy oprócz bromeliny, zawiera także witaminę A, z grupy B, C, kwasy organiczne, cukry, wanilinę oraz olejek eteryczny.
- Świeży owoc ananasa nadaje się również do dekoracji, a ponadto śmiało można go przetwarzać na soki, kompoty, konfitury, czy wino.
Komentarze
Prześlij komentarz