święte bębny

   Muzyka i taniec to podstawowe elementy afrykańskich obrzędów: wprowadzają uczestników rytuału w odpowiedni nastrój, a jednocześnie są środkiem do wyrażania odpowiednich emocji. Pulsujący rytm bębnów tworzy pomost do świata nadprzyrodzonego, jak również pomaga "skontaktować się" z duchami. 

   W przeszłości w Afryce Zachodniej wielu wodzów miało własne święte bębny, na których grano tylko z okazji najważniejszych uroczystości i, którym składano krwawe ofiary. Po wykonaniu bębna składano w ofierze niewolnika, aby jego duch wstąpił w instrument i tym samym przekazał mu swoje życie.

   Lud Aszanti z terenów wokół Kumasi (Ghana) wyrabia święte bębny ze specjalnego gatunku drzew cedrowych, w których rzekomo żyje duch o imieniu Tweneboa Kadua. Każde z drzew może zostać ścięte dopiero po odprawieniu odpowiedniego obrzędu, a każdy bęben jest poświęcany właśnie temu duchowi.

   Podczas rytuałów używane są także maski, które również mają związek ze światem duchów. Mogą być one noszone przez tancerzy uosabiających duchy, bądź też służyć do odstraszania złych duchów nękających ludzi. Niektóre z nich czci się jako strażników tradycji i wartości obowiązujących w danej społeczności. 


tancerze Dogonów w swoich słynnych maskach

Komentarze

Popularne posty