soki

   Regularne pocie soków z owoców i warzyw pozwala pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminy, składniki mineralne i węglowodany, a ponadto dostarczają energii. Są bogatym źródłem błonnika i bioflawonoidów oraz wyrównują straty wody. 


   Wyróżniamy 3 rodzaje skoków owocowych i warzywnych:

  • 100% - wyprodukowane w 100% z wymienionych na opakowaniu owoców lub warzyw, bez konserwantów, dodatków smakowo-zapachowych; mogą być rozcieńczane wodą w takiej ilości, w jakiej została ona usunięta podczas ich zagęszczania
  • napoje owocowe lub warzywne - mają w składzie 20-30% soku i mogą zawierać naturalne barwniki i aromaty smakowe, a także dodatek cukru
  • nektary - zawierają 5-20% soku oraz naturalne aromaty i barwniki, przy czym też mogą być dosładzane cukrem

   Soki zawierają:

- dużą ilość cukrów prostych - fruktozę i glukozę - łatwo przyswajalne przez organizm oraz dwucukry
- błonnik
- witaminy A, C, E oraz z grupy B
- minerały jak potas, fosfor, żelazo, magnez, czy wapń
- bioflawonoidy wykazujące działanie przeciwzapalne (przyczyniają się też do umacniania naczyń krwionośnych)

   Witaminę A najłatwiej znaleźć w sokach zawierających marchew i pomidory; witaminę C w soku z czarnej porzeczki i owocach cytrusowych; potas w soku pomidorowym i z owoców cytrusowych; magnez w soku pomarańczowym i ananasowym; błonnik z sokach przecierowych.

  Wg zaleceń specjalistów w zakresie żywienia powinniśmy wypijać około 2 szklanek soku dziennie. Należy jednak pamiętać, że zawartość substancji odżywczych jak witaminy czy minerały jest w sokach mniejsza niż w świeżych owocach i warzywach.

   Po soki powinny sięgać wszyscy ci, którzy dbają o zdrową i właściwą dietę, jak również sportowcy i ludzie wykonujący ciężką pracę fizyczną, borykający się z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, osoby otyłe i z niedowagą, a także ludzie starsi. 


Komentarze

Popularne posty