luteina

   Luteina eliminuje szkodliwe dla wzroku wolne rodniki, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej oka, czy pomaga chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Jest ona związkiem chemicznym, żółtym barwnikiem tkanek roślin. Występuje w jagodach, kukurydzy, rabarbarze, pietruszce, sałacie, szpinaku, brokułach, kabaczku. Ponadto można ją znaleźć w ludzkim organizmie - w siatkówce oka, tkankach, skórze, mózgu. Niestety nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie ją produkować, dlatego musimy dostarczać luteinę wraz z pożywieniem. 
   Luteinę powinny przyjmować przede wszystkim osoby narażone na długotrwałe przebywanie przed monitorem komputera i przed telewizorem, a także ci w pomieszczeniach oświetlanych sztucznym światłem oraz osoby zażywające częstych kąpieli słonecznych. Jest ona również zalecana nałogowcom (od kawy i mocnej herbaty, alkoholu i narkotyków), jak również tym osobom z obciążeniem genetycznym zwiększającym ryzyko zachorowania na jaskrę, zaćmę, nadciśnienie tętnicze w gałce ocznej, jak również alergie narządu wzroku.  
   Najnowsze badania dowodzą, że luteina pozytywnie wpływa na ludzi w podeszłym wieku, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej oka, a ponadto chroni przed zanikami pamięci. 
   Dzięki swoim pozytywnym właściwościom znalazła ona zastosowanie w kosmetologii, jako składnik kremów pod oczy, czy na powieki. Jej zadaniem polega na łagodzeniu podrażnień, usuwaniu oznak zmęczenia, rozjaśniania sińców pod oczami oraz na redukowaniu i zmniejszaniu zmarszczek wokół oczu.

Komentarze

Popularne posty