bursztynowy szlak

   "Bałtycki jantar jest jedną z najstarszych żywic kopalnych, jakie można znaleźć na Ziemi. Zatoka Gdańska i półwysep Sambia (na terenie Obwodu Kaliningradzkiego) to tereny, gdzie najczęściej występuje "złoto Bałtyku". Od wieków Gdańsk jest światowym centrum handlu tym drogocennym surowcem, czego dowodzą liczne spotkania i konferencje na temat bursztynu. Corocznie organizowane są tu targi Amberif poświęcone tej kopalinie, symbolizującej Gdańsk i cały region pomorski.


  • Ulica Mariacka - urokliwa uliczka łącząca kościół Mariacki z portem nad Motławą jest nazywana bursztynową Piątą Aleją ze względu na liczbę sklepów i warsztatów oferujących biżuterię z bursztynu. W zachwyt może wprawić nie tylko ilość i jakość towarów, ale też ich prezentacja w kameralnej scenerii mieszczańskich kamienic.
  • Malbork - "Bursztynowe konteksty" - pod taką nazwą Muzeum Zamkowe w Malborku prezentuje największą i najokazalszą wystawę bursztynu na świecie. To właśnie tu można podziwiać bogactwo naturalnych form i barw żywego kamienia, jakim jest bursztyn oraz przedmioty użytkowe i biżuterię z niego wykonane.
  • Muzeum Bursztynu - w zabytkowym Zespole Przedbramia ul. Długiej (w Wieży Więziennej i Katowni) otwarto w 2006 roku Muzeum Bursztynu. Instytucja dokumentuje historię bursztynu (sposób powstawania, właściwości fizyczne, chemiczne) oraz trendy we wzornictwie wykorzystującym ten materiał. 
  • Faktoria - w I-V w. n.e. nad Bałtyk docierały wyprawy kupieckie z Rzymu w poszukiwaniu bursztynu, a miejscowa ludność zakładała faktorie kupieckie, w których dokonywano transakcji. Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy "Faktoria" stanowi próbę rekonstrukcji obiektu, który istniał kiedyś na terenie Pruszcza Gdańskiego."

Komentarze

Popularne posty