probiotyki
Probiotyki - to tak zwane dobre bakterie, mające potwierdzone licznymi badaniami właściwości lecznicze. Uwaga, aby szczep bakterii został uznany za probiotyczny, musi spełniać szereg wymagań. Najczęściej jako probiotyki wykorzystuje się bakterie kwasu mlekowego, ale nie wystarczy, żeby mikroorganizm należał do bakterii mlekowych, aby wykazywał właściwości probiotyczne. Szczepy drobnoustrojów muszą spełniać wiele wymagań i mogą być uznane za probiotyk, jeśli np.: są odporne na niskie pH soku żołądkowego, pozostają żywe w obecności żółci, łatwo kolonizują przewód pokarmowy, działają antagonistycznie wobec bakterii patogennych przewodu pokarmowego, nie wytwarzają toksycznych produktów metabolizmu szkodliwych dla organizmu człowieka.
Korzystne działania zdrowotne probiotyków obejmują m.in.: leczenie biegunek, wspomaganie trawienia, leczenie stanów zapalnych przewodu pokarmowego, zwalczanie bakterii opornych na antybiotyki, wspomaganie układu odpornościowego, walkę z nadwagą.
Warto wiedzieć, że zaburzeniom mikroflory jelit sprzyja przewlekły stres.
Bardzo pomocne dla zwiększenia namnażania się drobnoustrojów probiotycznych jest jedzenie kwaśnej żywności jak ocet jabłkowy i fermentowane warzywa. Zawierają one pewne ilości probiotyków, ale także kwasy sprzyjające utrzymywaniu odpowiedniego pH do wzrostu mikroorganizmów probiotycznych.
przykłady takiej żywności:
- kefir
- jogurt naturalny
- kwaśne mleko
- sery niepoddane pasteryzacji
- kiszonki jak choćby kiszona kapusta, ogórki
- kimchi (danie kuchni koreańskiej, czyli kapusta z dodatkiem warzyw)
- natto (danie kuchni japońskiej, czyli fermentowana soja)
- pasta miso (używana w kuchni japońskiej i chińskiej, a zrobiona z fermentowanego ryżu, pszenicy albo soi z solą i drożdżami)
- kombucha (napój pochodzący z Dalekiego Wschodu, czyli napój na bazie czarnej herbaty poddanej fermentacji przez tzw. grzybek herbaciany)
kapusta kiszona |
Komentarze
Prześlij komentarz