Dubrownik, Chorwacja

   Dubrownik został założony na wyspie Lave w VI lub VII wieku. Początkowo osada służyła rzymskiemu oraz greckiemu plebsowi jako schronienie przed hordami barbarzyńców plądrujących dawne Imperium Rzymskie. 
   W VIII wieku, po drugiej stronie cieśniny, powstała słowiańska osada Dubrava. Z czasem cieśninę zasypano, a obie części zostały połączone. 
   Od 1204 roku do połowy XIX wieku Dubrownik był niemal niezależnym miastem-państwem posiadającym własną walutę, a co istotniejsze - flotę, lecz mimo tego o wpływy nad nim walczyli między sobą władcy Bizancjum, Wenecji, Węgier i Turcji, a później także sam Napoleon Bonaparte i Habsburgowie.
   Obecnie Dubrownik to bez wątpienia najsłynniejsze miasto Chorwacji. 

   Mury Dubrownika mają w sumie 2 km, a miejscami są grube na 6 m i wysokie na 25 m. Wędrując wokół nich można dostrzec kilkanaście wież, baszt, twierdz i bastionów. Szczególnie ciekawa jest baszta Minčeta - wzniesiona w 1319 roku. Początkowo była prostokątna, zaś obecny kształt nadano jej w 1461. Gdy już została uzbrojona w pierwsze działa, praktycznie stała się nie do zdobycia. 
   Dubrownik jest o tyle ciekawym miastem, że przez ponad tysiąc lat Słowianie mieszali się z ludami romańskimi, co w konsekwencji dało ciekawy efekt, który widać praktycznie na każdym kroku. Kto chętny - niech sam sprawdzi.
   A wszyscy miłośnicy historii powinni się udać do pałacu rektorów - KneÏev dvor - zwanego potocznie małym Pałacem Dożów.

Komentarze

Popularne posty