Świątynia Minakszi

   Świątynia Minakszi znajduje się w Maduraju, w południowoindyjskim stanie Tamilnad, około 483 km od Madrasu. Jest to jedno z najokazalszych miejsc pielgrzymek. 
   Sama świątynia składa się z 33 000 rzeźb i kolorowych posągów. Obfitość rzeźbionych kolumn, korytarzy oraz sal może przyprawić o zawrót głowy i sprawiać nieco przytłaczające wrażenie, lecz to tylko pozory. Świątynia zachowuje pewne zasady, często tak widoczne w indyjskich budowlach religijnych. 


Teren świątyni ma wymiary 259x223 m. Dziewięć monumentalnych bram pokrytych rzeźbami, zwanych gopur, osiąga wysokość 60 m. Cztery z nich znajdują się w murach okalających kompleks, pozostałe zaś są w środku.


Wiele budowli pochodzi z czasów Tirumala Najaka (1623 - 1655), ale podobno sama świątynia została założona w XII wieku, zaś Sala Tysiąca Filarów (wg niektórych licząca sobie tylko 997) ma pochodzić z połowy XVI wieku.



   Według legendy, księżniczka Minakszi od chwili narodzin miała 3 piersi. Różni mędrcy, u których szukano porady na to niecodzienne zjawisko orzekli, że dodatkowa pierś zniknie, gdy księżniczka spotka swojego przyszłego męża. I tak też się stało. Minakszi spotkała boga Siwę, a w 8 dni później, w mieście Maduraj odbyły się ich zaślubiny. Siwa przybrał postać Sundareśwary. 


Komentarze

Popularne posty