diamenty

   Diamenty są najtwardszymi substancjami występującymi w przyrodzie. Pod względem chemicznym są niczym więcej jak czystym węglem. Atomy węgla w kryształach diamentu są upakowane bardzo ciasno, dzięki czemu odznaczają się bardzo dużą twardością. 
Główne osady z diamentami są skupione wokół kominów eksplozywnych wulkanów, w najstarszych częściach kontynentów (kratonach), zaznaczonych na fioletowo.

   W skład pierwszej 7 światowych dostawców diamentów wchodzą: Angola, Australia, Botswana, Namibia, RPA, Rosja, a także Zair (Kongo). Kraje te zapewniają ponad 80% dostawy diamentów na rynki światowe.
   Większość surowych diamentów trafia do londyńskiej siedziby CSO - Central Selling Organisation - międzynarodowej organizacji skupiającej w swoich rękach światowy handel diamentami. W Londynie diamenty są sortowane na ok. 5 000 kategorii - w zależności od wielkości, kształtu, barwy, czy jakości - a następnie pakowane do specjalnych pudełek, które wystawia się na sprzedaż podczas corocznych giełd surowych kamieni.
   Na takiej giełdzie diamenty wolno kupować jedynie pudełkami. Kupcom nie wolno wybierać pojedynczych kamieni z pudełek ani mieszać ich zawartości.


   Cyfry 1-4 oznaczają najważniejsze ośrodki szlifowania diamentów na świecie;
1 - Nowy Jork, USA
2 - Antwerpia, Belgia
3 - Tel Awiw-Jafa, Izrael
4 - Bombaj, Indie
   Czerwone kropki oznaczają największe na świecie kopalnie diamentów


   W samych tylko Indiach w sektorze zajmującym się diamentami jest zatrudnionych ok. 3/4 miliona ludzi.

A: szlif owalny
B: szlif szmaragdowy
C: markiza
D: serce
E: szlif gruszkowy
F: szlif kwadratowy

Komentarze

Popularne posty