Przejdź do głównej zawartości
Ameryka Południowa
"Największe na świecie sylwestrowe szaleństwo ogarnia 31.12. każdego roku słynne plaże Rio de Janeiro: Copacabana i Ipanema. Setki tysięcy Brazylijczyków w białych strojach jak z morskiej piany, zbiera się wówczas przy dźwiękach bębnów, aby tańczyć, zapalać świece i obsypywać się białymi kwiatami. Z wybiciem północy ludzie skaczą do morza i rzucają dary nadciągającym falom. Ta zabawa i te ofiary odbywają się na cześć Jemandża, afrykańskiej bogini morza utożsamianej z Najświętszą Marią Panną w tym brazylijskim odpowiedniku haitańskiej religii wudu.
Tradycje europejskich zdobywców i imigrantów wymieszały się ze spuścizną podbitych Indian i czarnych Afrykańczyków, którzy przypłynęli tu przez Atlantyk jako niewolnicy. W rezultacie dało to bogatą i pełną swoistego wyrazu mieszaninę wierzeń i rytuałów. Importowany z Francji XIX-wieczny spirytyzm wzbogacił tę tradycję, szczególnie w Brazylii, o dodatkowe elementy.
Dwa największe i najważniejsze dziś kraje Ameryki Południowej: Brazylia i Argentyna, położone na wybrzeżu Atlantyku, zostały kolejno zdobyte w XVI wieku przez Portugalczyków i Hiszpanów. Wraz ze zdobywcami przybyli misjonarze, by nawracać miejscową ludność na chrześcijaństwo. Znaczniejsza, przedhiszpańska cywilizacja rozkwitła jednak po drugiej stronie kontynentu, wzdłuż wybrzeża Pacyfiku i pasma Andów. Na terenie dzisiejszego Peru lud kultury Nazca stworzył wielkie dzieła sztuki i przypuszczalnie religii: gigantyczne rysunki naziemne przedstawiające ryby, pająki, małpy i ptaki. Przeznaczenie ich nadal okrywa tajemnica
Są również tereny, gdzie garstka awanturników pod wodzą Francisco Pizarro najechała i zdobyła królestwo Dzieci Słońca - Inków. Hiszpańskie ekspedycje przeczesując północ kraju w poszukiwaniu bajecznego skarbu El Dorado - "Złotego Człowieka", zniszczyły królestwo Inków. Podbici Indianie zostali poddani działalności chrześcijańskich misjonarzy.
Mimo to indiańskie wierzenia i tradycje przetrwały; po części wymieszały się z wierzeniami chrześcijańskimi, po części ożyły w XIX wieku, kiedy kraje Ameryki Południowej uzyskały niepodległość. W dzisiejszym Peru np. wspaniałe święto Słońca, odbywające się w czerwcu każdego roku w dawnej stolicy Inków - Cuzco, ożywia na nowo tradycje epoki Inków.
Jednocześnie w parnej dżungli Amazonki, tam gdzie równoleżnik przecina Andy, odcięci od reszty świata Indianie przez wieki kultywowali swe tradycje.
W latach 70. rząd Ekwadoru podjął starania ograniczenia misji chrześcijańskich wśród Indian Amazonii, którzy skarżyli się, że zostaje niszczona ich tożsamość kulturowa. W latach 80. podobne protesty podniosły się w Kolumbii."
Komentarze
Prześlij komentarz