kasztany jadalne

   Kasztany jadalne posiadają wiele właściwości odżywczych, które doceniono już w starożytnej Grecji oraz w Rzymie. W średniowieczu natomiast ich lecznicze właściwości wykorzystywali mnisi. Obecnie częściej się je wykorzystuje w kuchni niż w medycynie naturalnej, a przecież mają wiele dobrego do zaoferowania. Można w nich znaleźć choćby witaminy z grupy B czy potas.


kasztan jadalny a kasztanowiec zwyczajny

   Zanim pobiegniemy do najbliższego parku po kasztany, warto zapoznać się z zasadniczą różnicą. Zacznijmy od tego, że owoce kasztana jadalnego pochodzą z obszaru śródziemnomorskiego, zaś owoce kasztanowca zwyczajnego - z Półwyspu Bałkańskiego. (Te pierwsze rosną także w Azji Mniejszej i na Kaukazie). Sama nazwa "kasztan" odnosząca się do kasztanowca zwyczajnego jest niewłaściwa. Drzewo to powinno się nazywać kasztanowcem zwyczajnym (albo pospolitym), zaś słowo "kasztan" jedynie do jego owoców, które są gorzkie i służą jedynie za pokarm dla zwierzyny. Ludzie mogą je spożywać dopiero po zneutralizowaniu gorzkich saponin. Co innego kasztany jadalne, które można jeść na surowo, a także piec albo gotować. 
   Najbardziej znane są pieczone kasztany, które bez większych problemów można kupić na ulicach francuskich lub włoskich miast.

   Mąka wytworzona z kasztanów jadalnych nie zawiera glutenu, a więc jest idealna dla osób mających alergię na gluten i chorych na celiakię. Z powodzeniem można z niej przyrządzić choćby chleb czy makaron, a także rozmaite słodkości. Ale uwaga! Kasztany jadalne należą do pokarmów, na które powinny uważać osoby uczulone na lateks.

   Dawniej kasztany jadalne wykorzystywano w przypadku bólu głowy, problemów z pamięcią oraz koncentracją; polecano je na dolegliwości trzustki i wątroby.

Komentarze

Popularne posty