Przejdź do głównej zawartości
żywność liofilizowana
- Żywność liofilizowana jest lekka w transporcie i łatwa do przyrządzenia. Nic więc dziwnego, że stała się podstawowym wyposażeniem lecących w kosmos kosmonautów, a także podbiła serca sportowców i podróżników.
- Metodę liofilizacji po raz pierwszy zastosowano podczas drugiej wojny światowej, kiedy to amerykańskie wojsko transportowało w rejony walk osocze krwi, ale dopiero w latach 60. ubiegłego stulecia użyto jej do konserwowania żywności.
- Metoda ta polega na odparowaniu z pożywienia od 70 do 96% wody. Sam proces pozwala na zachowanie wszystkich wartości odżywczych i smakowych, a ponadto umożliwia długotrwałe przechowywanie.
- Niewątpliwym plusem żywności liofilizowanej jest to, że bardzo łatwo jest ją przyrządzić. Wystarczy zalać ją wodą i odczekać parę minut. Oszczędzamy zatem i czas, i energię. Drugim plusem jest jej waga - o tyle istotna w przypadku sportowców i podróżników, którzy nie mogą sobie pozwolić na nadmiar bagaży. Żywność ta zawiera około 10% swojej pierwotnej masy. Trzeci plus to możliwość długotrwałego przechowywania bez uszczerbku na jakości, ponieważ proces ten usuwa zanieczyszczenia mikrobiologiczne.
- Wady? Na pewno cena. Niestety koszty wytwarzania, jak i zakup oraz utrzymanie sprzętu potrzebnego do liofilizacji są dość wysokie, z tego powodu nie każdego na nie stać. Drugim minusem jest jej wrażliwość na wilgoć. Produkty liofilizowane muszą być bezwzględnie przechowywane w suchym miejscu.
- Gdzie można ją kupić? Przede wszystkich w specjalistycznych sklepach turystycznych lub sportowych, w internecie. Do wyboru mamy m.in. różne owoce, musli, makarony z różnymi sosami, zupy. Wszystko zapakowane w lekkie i płaskie torebki.
Komentarze
Prześlij komentarz