mięta i mięta pieprzowa

     Po miętę sięgali już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Nic w tym dziwnego, gdyż mięta stanowi prawdziwą skarbnicę przeciwutleniaczy i fitoskładników, które potrafią zdziałać cuda dla żołądka i jelit. Rozluźniają one mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, zmniejszając ryzyko wystąpienia niestrawności i skurczów brzucha. Ponadto zioło pobudza wydzielanie soków trawiennych i wytwarzanie żółci, a także poprawia apetyt.

    Mięta w postaci herbatki, ekstraktu czy przyprawy nie tylko wspiera prawidłowe funkcje trawienne, lecz również - dzięki właściwościom wiatropędnym - likwiduje wzdęcia.

    Zastosowanie olejku miętowego dla ochrony jamy ustnej i gardła nie ogranicza się jedynie do wykorzystania go jako składnika pastylek i gum do żucia odświeżających oddech. Mięta działa kojąco na jamę ustną, gardło i struny głosowe. W formie inhalacji lub płukanek przynosi ulgę w nieżytach oskrzeli i gardła, stanach zapalnych jamy ustnej oraz w przeziębieniach. Ma również właściwości przeciwbakteryjne.

    Głównym składnikiem zawartego w mięcie olejku eterycznego jest mentol, który oddziałuje na receptory zimna. Po zastosowaniu w miejscu bólu wywołuje natychmiastowy efekt chłodzenia, kojąc dolegliwości bólowe. Dlatego właśnie ekstrakt z mięty wykorzystywany jest jako główny składnik wielu maści przeciwbólowych. Olejek miętowy skutecznie łagodzi także bóle migrenowe, a dzięki działaniu rozkurczającemu mięta może być z powodzeniem stosowana przy dolegliwościach związanych z menstruacją.

    A ze względu na właściwości uspokajające mięta przynosi pomoc osobom uskarżającym się na skutki stresu, takie jak nerwobóle czy bezsenność. Zioło koi układ nerwowy, ułatwia relaks i zapewnia spokojny, zdrowy sen.


    Mięta pieprzowa jest naturalną hybrydą 2 gatunków - mięty nadwodnej i mięty zielonej - odkrytą w Anglii stosunkowo niedawno, bo pod koniec XVII wieku. O powszechnym wykorzystaniu właśnie tego spośród ponad 30 gatunków rośliny zadecydował fakt, iż odziedziczyła ona po swoich krewniaczkach ich najcenniejsze właściwości.

    Mięta pieprzowa, zwana miętą lekarską, należy do ziół wieloletnich krzewiastego pokroju. Jest rośliną zimotrwałą, osiągającą wysokość nawet do 1 m. Niewielkie kwiaty często przybierają barwę czerwoną, różową albo fioletową.

    Mięta pieprzowa zawiera w swoim składzie dużą ilość olejków eterycznych (w tym mentolu), kwas rozmarynowy oraz flawonoidy.

    Mięta pieprzowa znana jest głównie ze swoich właściwości leczniczych. Pomaga w przypadku wzdęć, kolek, niestrawności oraz nieżytu żołądka. Wykazuje również cechy pobudzające, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, napotne oraz antyseptyczne. Korzystnie wpływa na przepływ soków trawiennych, a flawonoidy w niej zawarte zwiększają wytwarzanie żółci żołądkowej. Regularne spożywanie naparów z liści mięty pieprzowej działa relaksująco oraz obniża napięcie nerwowe. Miętowe olejki eteryczne stosowane w celu inhalacji łagodzą stany przeziębienia.

    Mięta pieprzowa, głównie za sprawą zawartego w niej mentolu, znalazła wszechstronne zastosowanie w farmakologii. Używa się jej przede wszystkim do produkcji pastylek do ssania, które mają za zadanie uśmierzać kaszel i ból gardła. Jest też składnikiem maści łagodzących bóle i stany zapalne stawów oraz mięśni. Wykorzystuje się ją również w leczeniu opryszczki.

  W postaci płynnej stosuje się ją do wcierania w miejsca obolałe, na przykład podczas napadów migrenowych lub różnego typu bólów głowy.

    Uwaga. Mięta pieprzowa spożywana w dużych ilościach może podrażnić żołądek. Powinny jej także unikać osoby cierpiące na ataki zgagi. 

Komentarze

Popularne posty