jeżówka

     Jeżówka (echinacea) jest rośliną leczniczą z rodziny astrowatych. Wywodzi się z Ameryki Północnej, a dokładniej z terenów Wielkich Jezior, ale też Appalachów i Gór Skalistych. Doskonale była znana plemionom indiańskim - Siuksom, Dakotom czy Komanczom. Oni też jako pierwsi nauczyli się wykorzystywać jej cenne właściwości prozdrowotne. Wiedzę tę przejęli od nich osadnicy ze Starego Kontynentu, którzy nie posiadając europejskich lekarstw, musieli przyswoić metody leczenia miejscowych.

    W tradycyjnej medycynie Indian północnoamerykańskich jeżówka stosowana była m.in. do leczenia trudno gojących się, zakażonych ran, jako antidotum w zatruciach i w przypadkach ukąszenia przez węże lub owady, a także w chorobach, którym towarzyszy wysoka gorączka, takich jak malaria, szkarlatyna czy dyfteryt (błonica).

    W ziołolecznictwie wykorzystywane są 3 gatunki tej rośliny: jeżówka purpurowa, wąskolistna oraz blada. Jeżówka zawiera wiele różnych substancji czynnych, które bronią organizm przed infekcjami, a stosowanie jej w trakcie przeziębienia skraca czas trwania choroby, zmniejsza ból głowy, łagodzi kaszel i katar. Pobudza ona komórki układu odpornościowego do wytwarzania naturalnej substancji przeciwwirusowej zwanej interferonem. Maść z sokiem ze świeżego ziela jeżówki purpurowej stosowano również w leczeniu stanów zapalnych skóry i innych schorzeń skórnych, owrzodzeń podudzi, oparzeń oraz w leczeniu opryszczki. Mikstura ta przyspiesza gojenie się ran i stanów zapalnych. Dobre rezultaty uzyskuje się w pielęgnacji cery, stosując toniki i żele na bazie echinacei, gdyż roślina ma również właściwości regenerujące, przeciwzmarszczkowe, wygładzające, nawilżające, przeciwtrądzikowe oraz chroniące skórę przed promieniami UV.

    W czasach współczesnych dla celów leczniczych echinacea uprawiana jest także w Europie i w Azji. Jako surowiec stosuje się ziele i korzeń. Jeżówka dostępna jest w postaci kapsułek, nalewek, pastylek do ssania, soku, herbatki, tabletek i żelu. W skład tabletek wchodzi najczęściej sproszkowany korzeń rośliny, a nie wyciąg z niej. Wyciąg z jeżówki zawiera substancję powodującą mrowienie języka i warg. Świadczy to o wysokiej jakości wyciągu.

    Uwaga. Osoby uczulone na kwiaty z rodziny złożonych mogą zareagować alergicznie. 

Komentarze

Popularne posty