flawonoidy

    Flawonoidy to naturalne związki roślinne o działaniu antyoksydacyjnym. Występują bardzo powszechnie w owocach i warzywach, a także w ziołach. Dotychczas poznano i opisano około 4000 związków flawonoidowych znajdujących się w kwiatach, owocach, liściach oraz nasionach roślin. Ze względu na różnice w budowie dzieli się je na flawanony, flawanole, flawony, izoflawony, flawonole i antocyjany. 

    Flawonoidy są barwnikami, które nadają roślinom bardzo różne kolory: od żółtego i pomarańczowego  po granatowy. Pełnią też wiele ważnych funkcji, m.in. chronią rośliny przed nadmiarem promieniowania UV, przed atakami szkodników, grzybów i pleśni. 


właściwości flawonoidów:

- wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, antymiażdżycowe, rozkurczowe, moczopędne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwalergiczne, antyarytmiczne, detoksykujące, hipotensyjne, antyagregacyjne


- należą one do szeroko rozpowszechnionych związków w świecie roślin (im wyższe spożycie warzyw i owoców, tym więcej flawonoidów dostarcza się do organizmu)

- najwięcej flawonoidów znajduje się w żywności niepoddanej obróbce termicznej i długiemu przechowywaniu

- główne źródła flawonoidów to warzywa (jak np. cebula, pomidory, papryka, brokuły) oraz owoce (jak  np. cytrusy, jabłka, jagody, czarne porzeczki, winogrona)

- inne produkty zawierające te związki to kawa, kakao, herbata, czerwone wino, przyprawy, nasiona roślin strączkowych i niektóre zboża


flawonoidy - źródła w żywności:

  • flawanole - herbata
  • flawony - czerwony pieprz, czerwone wino, gryka, skórki owoców, skórka pomidorów
  • flawonole - cebula, czerwone wino, grejpfrut, oliwa z oliwek, owoce jagodowe
  • flawanony - cytryny, grejpfruty, limonki, pomarańcze
  • izoflawony - soja
  • antocyjany - owoce jagodowe, wiśnie

Komentarze

Popularne posty