kosmetyk a kosmetyk
Kiedyś środki upiększające powstawały ze składników naturalnych i nie uczulały. Były jednak bardzo drogie, dlatego też stać było na nie jedynie ludzi bogatych. Do dziś takie szlachetne surowce naturalne jak olejki i ekstrakty roślinne czy pochodzenia zwierzęcego (ambra, piżmo, cybet), są bardzo drogie i prawie nieużywane. Przykładowo, żeby uzyskać 1 kg naturalnej esencji różanej, trzeba zerwać ręcznie 5 ton kwiatów. A 1kg różanego olejku kosztuje mniej więcej tyle, co średniej klasy samochód.
Od połowy XIX wieku do kosmetyków wkroczyła chemia. Syntetyczne surowce zastąpiły naturę. I teraz uwaga, do produkcji perfum używa się dziś ponad 5000 substancji chemicznych, z czego - uwaga, uwaga - 95% uzyskanych z ropy naftowej.
kilka przykładów:
- alkohol fenyloetylowy z benzenu ma subtelny zapach róży
- octan benzylu z toluenu ma aromat jaśminu
- kumaryna z kwasu salicylowego ma woń świeżo skoszonej trawy
Oczywiście nie wszystkie kosmetyki to chemia w 100%. Są też naturalne, zwykle bardzo drogie. Można też spróbować zrobić odpowiednie kosmetyki w domu, ręcznie, według starych receptur, tylko... kto dzisiaj ma na to czas?
Generalnie problem ze współczesnymi kosmetykami polega na tym, że uczulają. Nie zawsze i nie od razu, bywa, że dopiero po jakimś czasie albo pojawiają się problemy ze zdrowie, które nie od razu wiążemy właśnie ze stosowanym specyfikiem czy specyfikami.
Najczęściej kosmetyki docierają do organizmu przez skórę / drogą oddechową. Najczęściej występuje zaczerwienienie / świąd skóry w miejscu zastosowania preparatu. Coraz częściej pojawia się jednak astma oskrzelowa / schorzenia ośrodkowego układu nerwowego. Ale spokojnie. Nie jest to zjawisko masowe i w pierwszej kolejności dotyczy osób, które już są na coś uczulone. Uczuleniowcy zwykle reagują bardziej. Mimo to warto przed zastosowaniem nowego kosmetyku zrobić próbę. Nie nakładaj od razu wszystkie na twarz czy ramiona, tylko spróbuj nałożyć odrobinę np. za uchem albo w zgięciu łokcia, gdzie skóra jest delikatniejsza. Reakcja alergiczna powinna się pojawić w przeciągu 2 godzin.
Co jest jeszcze ważne. Pilnuj, żeby środek nie dostał się do oka / unikaj wdychania go / przestrzegaj terminów ważności i stosuj się zaleceń na opakowaniu, a przede wszystkim: przed zakupem przeczytaj skład.
Komentarze
Prześlij komentarz